Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w dwudniowym święcie muzyki klasycznej w Dobrodzieniu w dniach 26 - 27 sierpnia 2011. Zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu oraz jego historią.
Idea świętowania muzyki klasycznej w Dobrodzieniu narodziła się z inicjatywy Dobrodzienianina Piotr Lempa, obecnie solisty operowego wielu teatrów operowych w Polsce jaki i w Europie. W 2004 r. Piotr Lempa, wtedy jeszcze student Gdańskiej Akademii Muzycznej, zaproponował zorganizowanie koncertu muzyki klasycznej w swoim rodzinnym mieście. Idea miała na celu promocję muzyki klasycznej prezentowanej przez artystów z Polski jak i spoza granic kraju. Pomysł został podchwycony przez Urząd Miejski oraz Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu. Współpraca ta okazała się niezwykle udana czego efektem stał się zorganizowany 11.10.2004 r. koncert „Piotr Lempa i przyjaciele”, związany z obchodem Święta Niepodległości. Owacyjne i entuzjastyczne przyjęcie spektaklu przez dobrodzieńską publiczność dodało organizatorom oraz pomysłodawcy energii i motywacji do zorganizowania następnego koncertu. Od 2005 r. w organizację czynnie włączyło się Stowarzyszenie „Dobrodzień Potrzebującym” i od tego czasu stał się koncertem charytatywnym, gromadzącym rzeszę miłośników muzyki klasycznej z całego regionu, Polski oraz spoza granic kraju. Całkowity dochód z widowiska do tej pory przeznaczony był na działalność statutową Stowarzyszenia. Każdy koncert z serii „Piotr Lempa i przyjaciele” przyciąga z jednej strony wielu znanych artystów i melomanów z Polski jak i zza granicy. Do tej pory na dobrodzieńskiej scenie wystąpili artyści mający za sobą sceny takie jak: Munchen Staatsoper w Monachium, Teatro Regio w Turynie, Opera Narodowa w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Bałtycka w Gdańsku, Teatr Muzyczny w Gdyni, Opera Śląska w Bytomiu. Niezwykłej popularności imprezy dowodzą liczne wiadomości a także długie owacje po każdym z koncertów.
Wydarzenia związane ze świętowaniem muzyki klasycznej w Dobrodzieniu zaowocowały jak dotąd kilkoma koncertami, kilkunastoma artystami i setkami zadowolonych widzów zebranych w sali koncertowej jak i kościele. Były to koncerty:
2004.10.11 – Amigos Para Siempre.
Gala Operowo – Operetkowa – Musicalowa z udziałem:
Anna Cymmerman - sopran
Piotr Lempa – bas
Dorota Artykiewicz – Skrla – fortepian.
2005.04.23 – Najpiękniejsze Melodie Świata.
Gala Operowo – Operetkowa – Musicalowa z udziałem:
Leszek Skrla – baryton
Anna Cymmerman – sopran
Piotr Lempa – bas
Ewa Szpakowska – fortepian.
2007.06.02 Wieczór Prawie Włoski.
Gala Operowo – Operetkowa muzyki włoskiej i rosyjskiej z udziałem:
Bruno Ribeiro – tenor
Piotr Lempa – bas
Katarzyna Rzeszutek – fortepian.
2008.09.27 Cudowny Świat Musicalu i Tanga.
Gala Operetkowa – Musicalowa z udziałem:
Agnieszka Kaczor – śpiew
Piotr Lempa - bas
Tangueros Balticos – kwintet muzyczny
2009.10.03 Gala Operowo – Operetkowa z udziałem:
Anna Maria Fabrello – sopran
Piotr Lempa – bas
Katarzyna Rzeszutek – fortepian.
2009.12.26 Koncert Kolędowy z udziałem:
Piotr Lempa – bas.
2010.11.14 Gala Operowo – Operetkowa z udziałem:
Aleksandra Buczek – sopran
Bartłomiej Misiuda – baryton
Piotr Lempa – bass
Katarzyna Rzeszutek – fortepian
2010.12.26 Koncert Kolędowy z udziałem:
Piotr Lempa - bas
Koncerty organizowane w ramach cyklu „Piotr Lempa i przyjaciele” są zawsze oczekiwane z wielką niecierpliwością a biletów nie ma w kasach na długo przed tym wydarzeniem. Prasa pisze o:
„...dwóch godzinach uczty duchowej...”
„...Piotr Lempa nie zapomina o Heimacie...”
„...koncert był szczególnym wydarzeniem...”
„...o jakości koncertu nie wspominam bo ci, którzy byli na poprzednich są pod wrażeniem i na pewno skorzystają z okazji by posłuchać muzyki w pięknym wykonaniu...”
„...każdy koncert daje nam niesamowitą przyjemność a po zakończeniu imprezy czujemy jakiś niedosyt – i to jest to”.
W 2010 r. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom publiczności pojawiła się idea rozszerzenia formy cyklu „Piotr Lempa i przyjaciele” i przekształcenia jej w „Dobrodzień Classic Festival”, imprezę promującą muzykę klasyczną na Ziemi Opolskiej. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty przez instytucje współpracujące dotychczas przy organizacji koncertów z tego cyklu czyli: Urząd Miejski w Dobrodzieniu, Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu, Stowarzyszenie „Dobrodzień Potrzebującym” oraz środowisko, przy których współudziale festiwal został zorganizowany. Miejscem festiwalu będzie, tak jak dotychczas, Dobrodzień wraz z jego infrastrukturą (Dom Kultury, Kościół pod Wezwaniem Św. Marii Magdaleny oraz Urząd Miejski) a odbywać się on będzie w ostatni weekend sierpnia. To święto muzyki klasycznej, jak dotąd wspaniale wpisujące się w krajobraz muzyczny Opolszczyzny zachowa, tak jak dotychczas, swój cykliczny – coroczny charakter i promować będzie, przy udziale uznanych gwiazd świata operowego i klasycznego, kulturę na Opolszczyźnie. Wydarzenie to, dzięki dużej tradycji, wiernej publiczności jak i osobie pomysłodawcy ma szansę stać się ważnym punktem w pejzażu kulturalnym ziemi Opolskiej oraz stać się unikatową imprezą stwarzającą możliwość szerokiego kontaktu z muzyką klasyczną i operową. Festiwal za zadanie stawia sobie również promocję Opolszczyzny w Europie jako regionu inwestującego i związanego z kulturą.
Od zawsze ważnym elementem świata kultury były festiwale. Tak jest do dzisiaj. Jesteśmy dumni mogąc zaproponować publiczności Święto Muzyki Klasycznej „Dobrodzień Classic Festival” promujące kulturę na naszej rodzinnej Ziemi Opolskiej.